FACEBOOK...
MENU...

 Wierzę, że takie konferencje mają ogromny sens, a naszą rolą jako miasta Oświęcimia i powiernika tragicznej historii jest byśmy dyskutowali tu na najtrudniejsze tematy. Podczas tego Forum padło wiele gorzkich słów dotyczących współczesności. Ale spotkanie to skończyliśmy jednak nadzieją. Wierzę, że da ono nam impuls, abyśmy byli aktywni.   

Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia

VI Oświęcimskie Forum zgromadziło wielu znakomitych gości. Wśród prelegentów znajdowali się specjaliści z kilkunastu dziedzin, od historii przez kulturę po ekonomię. Uczestnicy dyskutowali o tym, czy Polsce jest potrzebna Unia Europejska, a Unii Polska. Pojawiło się wiele trudnych pytań: jak nowe pokolenie odnajduje się w obecnej rzeczywistości, czy może żyjemy obecnie w PRL-bis? Jak być dobrym patriotą? Czy Polska ma jeszcze coś do powiedzenia Europie?

 

Alicja Bartuś: Przy powszechnym braku wiedzy na temat znaczenia UE dla pokoju, bezpieczeństwa, praworządności, górę biorą emocje i one często decydują o ludzkich wyborach. Skutki tych wyborów mogą się okazać całkowicie odwrotne od intencji głosujących. Po 15 latach w Unii Europejskiej powinniśmy wiedzieć, czego właściwie jestesmy częścią - i dlaczego. Powinniśmy znać mechanizmy podejmowania decyzji we wspólnocie, tworzenia unijnego prawa. Powinniśmy się nauczyć mówić o Unii: "My", a nie "Oni" (lub "Ona"). A wszystko po to, by umieć ocenić, co gwarantuje większą kontrolę, większy wpływ na losy Polski: bycie we wspólnocie (razem) czy poza nią (osobno)... 

 

 

 

Organizatorami konferencji są: Oświęcimski Instytut Praw Człowieka, Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu, Miasto Oświęcim.

 

Partnerami: Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Dom Spotkań z Historią w Warszawie, Fundacja na rzecz MDSM w Oświęcimiu, Instytut Historii i Archiwistyki UP im. KEN w Krakowie, Instytut Naukowy Bezpieczeństwa WSB w Chorzowie, Klub Rotary Oświęcim, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Stowarzyszeniem Romów w Polsce. 

zobacz galerię... 

Najnowsze w galerii...

 Maja Ostaszewska

Kategoria: POSTAĆ

Marzena Maj

Kategoria: INSPIRACJA 

Joanna Talewicz

NAGRODA SPECJALNA OIPC 

Partnerzy OIPC...
  • Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego