O wolności i prawach człowieka
Z okazji przypadającego 10 grudnia Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka odbyła się, w oświęcimskiej Galerii Książki, międzynarodowa konferencja pt. „O wolności i prawach człowieka”. Studenci i doktoranci wygłosili 23 referaty na tematy związane z sytuacją we współczesnym świecie. W dyskusjach uczestniczyło w sumie 170 młodych osób z całej Polski, pojawiła się także duża grupa studiujących w naszym kraju Ukraińców.
- Celem konferencji było nie tylko przekazanie młodym uczestnikom wiedzy, ale i wywołanie emocji, poczucia empatii z krzywdzonymi ludźmi. Pozwoli to w przyszłości powiązać – zaczerpniętą z książek czy wykładów – teorię, z praktyką, i na tym fundamencie zbudować umiejętność przeciwdziałania łamaniu praw człowieka oraz aktywnego uczestnictwa w tworzeniu państwa prawa – podkreśliła dr Alicja Bartuś, która przygotowała konferencję.
Większość prelegentów i moderatorów debiutowała przed tak dużym audytorium. – Przyświecała nam idea, by była to konferencja dla młodych, prowadzona przez młodych, na tematy interesujące młodych – powidziała Mariola Talewicz, wicedyrektorka Galerii Książka. Zgodnie z tym założeniem również spotkanie z Janiną Ochojską, będące swoistym ukoronowaniem obrad, poprowadziły trzy oświęcimskie licealistki. Poradziły sobie bardzo dobrze, a przy okazji, jak reszta uczestników, nabyły tak potrzebnego i cennego doświadczenia.
Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej mówiła o zobowiązaniach wynikających z wolności wywalczonej przez Polaków ćwierć wieku temu. Jednym z nich jest wspieranie narodów, które dopiero starają się dążyć do wolności. Janina Ochojska zaapelowała o pomoc dla Ukraińców, zwłaszcza zamieszkujących obszary dotknięte wojną. – Niestety, społeczność międzynarodowa, zobowiązana chronić zwykłych ludzi przed skutkami wojen, jest często słaba i w swych działaniach nieskuteczna, przykładem jest Syria, Krym, czy teraz Donbas – mówiła Janina Ochojska. – Wierzę, że młodzi ludzie, którzy doświadczają tej bezradności, w przyszłości, jako rządzący, coś zmienią.
Szefowa PAH przypomniała, że społeczność międzynarodowa nie składa się wyłącznie z wielkich instytucji – współtworzymy ją wszyscy. - Każdy z nas może na swój sposób pomóc potrzebującym – podkreśliła Janina Ochojska.
Organizatorzy i partnerzy konferencji: Miasto Oświęcim, Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu, MDSM w Oświęcimiu, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Centrum Badań Holokaustu UJ, Katedra UNESCO ds. Nauczania o Holokauście UJ, Instytut Politologii PWSZ im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu, Zakład Bezpieczeństwa Narodowego WSB w Chorzowie.
Zobacz galerie...