FACEBOOK...
MENU...
Czym jest dla mnie zwyciestwo?

„Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”

Czym jest dziś zwycięstwo - w czasach pokoju, ale i czasach dynamicznych zmian zachodzących w świecie? Młodzi ludzie postanowili zmierzyć się z tym pytaniem. Zachęcamy do zapoznania się z ich wypowiedziami.

 

WIERZYĆ, ŻE „CHCIEĆ TO MÓC”

KAMIL Pszonka (19 lat): Zwycięstwo dla każdego ma inną wartość. Nie każdy lubi zawsze wygrywać, jednak nikt nie chce przegrywać. Zwycięzcą nie zawsze jest ten najlepszy, który zdobył główną nagrodę. Może nim być również człowiek, który wygrał już tym, że się nie poddał, że próbuje zmienić coś w sobie i w swoim życiu.

Dla mnie zwycięstwo jest dowodem na to, że przezwyciężyłem jakieś swoje słabości i dzięki ciężkiej pracy, osiągnąłem cel. Zwycięstwo dla mnie to dowód, że stanąłem na wysokości zadania oraz że potrafię zrobić coś, jeśli naprawdę tego chce. Jest ono dla mnie motywacją do kolejnych prób spełniania marzeń i stawianych celów.

Każde zwycięstwo podnosi nas na duchu, że jesteśmy w stanie pokonać ograniczenia, dzięki ciężkiej pracy. Każde zwycięstwo sprawia, że zaczynamy wierzyć, że „chcieć to móc”.

Święty Augustyn powiedział: „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”. Zgadzam się z jego słowami i uważam, że sama droga do sukcesu, jest już dla nas nagrodą, dzięki temu, że gdy się upadniemy, ponownie wstajemy i nie przestajemy dążyć do upragnionego celu.

 

TRWAJ CHWILO, JESTEŚ PIĘKNA!

ZUZANNA Michura (18 lat): Gdy pierwszy raz próbowałam odpowiedzieć na pytanie o zwycięstwo nieustannie dochodziłam do wniosku, że jest ono dla mnie czymś krótkotrwałym. Czymś, co daje chwilową satysfakcję z osiągnięcia celu, lecz szybko znika. Dodatkowo, postrzegałam je jako pewnego rodzaju „wygraną w lotto”.(…) Zwycięstwo kojarzyło mi się również ze zrobieniem wszystkiego, by wygrać i osiągnąć upragnione podium. I wtedy zadałam sobie pytanie, czy naprawdę tym dla mnie jest zwycięstwo? Przecież nawet drobnostki uszczęśliwiają ludzi…

W ostatnich tygodniach mój punkt widzenia się zmienił, może lepszym słowem byłoby - ewoluował. Obserwacja aktualnej sytuacji doprowadza mnie do zmiany pojmowania znaczenia słowa zwycięstwo. Kiedyś odpowiedziałabym, że jest to po prostu kilka minut radości, którą przyniosła wygrana w grze. Dziś zwycięstwo jest dla mnie cennym wspomnieniem. Niekoniecznie, czasem nawet błahym. Wspomnieniem, do którego chcemy wracać i sprawiać, by wracało, bo to właśnie ono motywuje nas do dalszego rozwoju. Dzięki niemu stawiamy sobie nowe cele, bez względu na to, jak nieosiągalne bywają. Robimy to, gdyż wiemy, że ich pozytywne rezultaty zapamiętamy na długie lata i stworzą one kolejne, równie cenne, wspomnienia.

Każdy pozytywny moment naszego życia, każde przezwyciężenie przeciwności losu zostaje w naszej głowie. To jest właśnie zwycięstwo, możliwość wiecznego przeżywania, licznych drobnych sukcesów i odtwarzania słów „Trwaj chwilo, jesteś piękna!”.

 

 

NIE ZAPRZESTAĆ WYZNACZANIA SOBIE CELÓW

KAMIL Mazurkiewicz (20 lat): Czym jest dla mnie zwycięstwo? Nad tym pytaniem rozmyślam już od pewnego czasu. (…) Zwycięstwo można różnie rozumieć, w zależności od sytuacji, w której się znajdujemy. Np. dla sportowca będzie to wygrana w ważnym meczu, czy turnieju. Każdy znany sportowiec w przeszłości był zwykłym człowiekiem. Jednak dzięki ciężkiej pracy, wytrwałości zwyciężył i osiągnął cel, który sobie wyznaczył. Tak jest z każdym człowiekiem. Ludzie wyznaczają swoją ścieżkę, którą chcą podążać. Jeżeli osiągają w życiu to, co chcieli, czują się zwycięstwami.

Na bycie zwycięzcą można również popatrzeć z innej strony. Każdy człowiek przychodzi na świat po to, aby pełnić w nim jakąś rolę. Świat bez ludzi przestał by funkcjonować. Dlatego też uważam, że każdy człowiek może czuć się zwycięzcą przez to, że przyczynia się do rozwoju świata, sprawia, że jest on lepszy.

Dla mnie zwycięstwem może być to, że urodziłem się zdrowy, mam gdzie mieszkać, co jeść, mam kochających rodziców, którzy dokładają wszelkich starań, żeby mi niczego nie brakowało. Myślę, że to są najważniejsze wartości w życiu i powinniśmy być dumni z tego, co mamy.

Ważnym aspektem w życiu jest też praca. Wielu ludzi wykonuje pracę, którą chce wykonywać. Tacy ludzie też mogą czuć się zwycięzcami, gdyż zajmują się w życiu tym, co lubią.

Czy ja czuję się zwycięzcą? Uważam, że mogę nazwać się zwycięzcą, ponieważ osiągnąłem dotychczas w życiu to, co planowałem i myślę, że nie zaprzestanę wyznaczać sobie nowych celów. Bo to one napędzają nas do działania

i sprawiają, że możemy nazwać się zwycięzcami.

 

CODZIENNIE DĄŻYĆ DO REALIZACJI STAWIANYCH SOBIE CELÓW

HUBERT Bies (20 lat): Każdy odczuwa zwycięstwo kompletnie inaczej. Dla jednych zwycięstwem jest wygranie zwykłego meczu piłkarskiego, wygranie zawodów sportowych, wygranie z chorobą, a dla innych wynalezienie czegoś nowego.

A czym dla mnie jest zwycięstwo? Cytując amerykańskiego pisarza, prekursora nowoczesnego pisarstwa znanego jako literatura osobistego sukcesu, Napoleona Hilla: „Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć”

Jego słowa są moją odpowiedź na pytanie: czym jest zwycięstwo? Moim zwycięstwem jest codzienne dążenie do realizacji stawianych sobie celów. Dzięki temu cały czas staram się „udoskonalać”. Nabywam nowe doświadczenia, uczę się być coraz to dojrzalszym, z każdym dniem staram się być lepszą kopią samego siebie. Niestety nie zawsze się udaje. Zdarza się mi czasami popełniać błędy. Mimo to nie poddaje się, podnoszę głowę do góry i z uśmiechem na twarzy stawiam kolejne kroki w moim życiu. Każda porażka staję się bodźcem do coraz to cięższej pracy. Mam 20 lat i szczerze mogę przyznać, że jak do tej pory było w moim życiu dużo więcej zwycięstw niż porażek. Cieszę się, że mogę wieczorami stanąć przed lustrem i powiedzieć sobie: „Brawo Hubert”.

Podsumowując: zwycięstwo dla mnie to dążenie do wyznaczonych celów, pomimo porażek stawanie się coraz silniejszym i mądrzejszym.

 

PRZEZWYCIĘŻAĆ SWOJE LĘKI, TRAUMY I TRUDY CODZIENNEGO ŻYCIA

AGNIESZKA Jekiełek (19 lat): Kiedyś dla ludzi zwycięstwo kojarzyło się z przewagą militarną […]. Ze zwycięskim pojedynkiem, starciem dwóch oponentów.

Jednak czy w XXI wieku termin zwycięstwo możemy odnosić tylko i wyłącznie do tak zawężonego kręgu skojarzeń? Oczywiście, że nie! Dziś możemy zwyciężać na każdym kroku. Bardzo ważne jest, by przezwyciężać swoje lęki, traumy, codzienne trudy życia. Trzeba wciąż się rozwijać, nie stać w miejscu. Każdy mniejszy czy większy sukces to nasze osobiste zwycięstwo.

Każdy człowiek jest zupełnie inny, nosi swój własny bagaż doświadczeń. Jedni toczą zaciętą walkę z chorobami, by móc żyć. Inni zmagają się ze swoimi trudnościami, barierami, które ograniczają ich na każdym kroku. Nie możemy porównywać zwycięstw, ponieważ każda „bitwa" jest toczona na zupełnie innym gruncie. Niemniej jednak, bardzo ważnym jest, aby pokonywać swoje lęki, walczyć o lepsze jutro, cieszyć się z małych rzeczy. Jeśli tak będziemy spoglądać na otaczający nas świat i ludzi wokół nas - to już w tym momencie zasługujemy na wieniec laurowy.

 

ODNALEŹĆ SAMĄ SIEBIE NA KOŃCU DROGI

OTYLIA Bartczak (19 lat): Każdy z nas urodził się po to, aby dokonać wielkich rzeczy - wielkich według naszej własnej skali. Wszystko, co robimy, robimy dla siebie. Wierzymy w to, co chcemy, aby móc w pełni uwierzyć w samego siebie. Wszystko, co w naszym życiu się przydarza, przydarza się po to, żeby nas kształtować. (…) Dążymy do materialnych nagród, aby mieć w życiu cele. To my ustalamy sobie większe progi jednocześnie mierząc się z przeciwnościami losu. To my sami nadajemy niektórym miano przeszkód. Po co? Aby udowodnić sobie, że możemy przez nie przebrnąć i osiągnąć kolejny sukces. Zwycięstwo to odnalezienie samej siebie na końcu wyboistej drogi, przez którą, mimo wszystko, przeszliśmy z podniesioną głową.

 

BĘDĄC NA PRZEGRANEJ POZYCJI POKONAĆ BARIERY

JAKUB Kot (19 lat): Według mnie największymi zwycięzcami, nie są, ci którzy podejmują się czegoś pewni swojego sukcesu, lecz osoby, które będąc na przegranej pozycji pokonują wszystkie bariery udowadniając swoją wartość. Niestety nie zawsze człowiek jest w stanie temu wszystkiemu podołać, ale sama próba zmierzenia się ze swoimi słabościami jest pewnego rodzaju zwycięstwem.

Zatem zwycięstwo to uczucie, gdy człowiek mimo przeciwności i wszelakich utrudnień dalej dąży do celu.

 

 

DAĆ Z SIEBIE 101%, ABY WEJŚĆ NA SZCZYT

KAMILA Siemińska (22 lata): Zwycięstwo jest czymś niesamowitym. Szczęściem, którym potrafimy cieszyć się z innymi. Uczucie to jest nie do opisania. Zwycięstwo oznacza, że pokonałam swoje słabości, lęki. Jestem osobą, która sama doszła na szczyt. Pokazało jaka jest silna, że mogę wszystko przy odrobinie determinacji, wytrwałości, motywacji i woli walki. Wszystko zależy od nas, ale musimy dać z siebie 101%, aby wejść na szczyt i wygrać z naszymi słabościami.

Każdy, kto wytrwale dąży do celu i nie poddaje się mimo przeciwności losu jest zwycięzcom. Czujemy wtedy ogromną satysfakcje, że dotarliśmy tak daleko i pokazaliśmy jacy jesteśmy silni wewnętrznie.

Każdy z nas ma obawy przed startem, ale jak już wystartujemy to dajemy z siebie wszystko: „Ja nadal czuję dumę, wiesz dlaczego? Doszedłem tutaj sam.” (cytat z piosenki: Nikt mi tego nie dał, nikt mi tego nie zabierze, Młody M. )

 

MOTYWACJA DO DZIAŁANIA I PERSPEKTYWA NA PRZYSZŁOŚĆ

KAROL Podsiadło (19 lat): Zwycięstwo jest uczuciem, które towarzyszy mi przy pokonywaniu barier, które wydawały mi się niemożliwe do pokonania. Człowiek przy odpowiedniej determinacji jest w stanie osiągnąć każdy cel. Wygrywanie daje mi motywację do dalszego działania i wskazuje mi coraz więcej perspektyw na przyszłość.

 

WYCIĘSTWO TO DOPIERO POŁOWA SUKCESU

DAGMARA Nyderek (23 lata): Zwycięstwo to połączenie wielu czynników, bo przecież otrzymanie nagrody czy medalu jeszcze o niczym nie świadczy.

Po pierwsze, ważne, aby być uczciwym w stosunku do samego siebie. Aby wiedzieć, że daliśmy z siebie wszystko w drodze po wygraną. Jedynie szczerość wobec siebie, może dać nam prawdziwą nagrodę.

Po drugie, wyrzeczenia. Im więcej poświęcimy na naszej drodze, tym nasze zwycięstwo lepiej nas ukształtuje i więcej nas nauczy.

Po trzecie, wiara. Tylko dzięki niej, jakiekolwiek zwycięstwo ma rację bytu, z resztą jeśli nie będziemy wierzyć, że nam się uda, nie uwierzymy nawet, gdy to nastąpi.

Po czwarte, przeszkody. Nic nie daje więcej satysfakcji niż zwycięstwo na drodze do którego potkniemy się kilka, czy kilkanaście razy.

Samo zwycięstwo to dopiero połowa sukcesu, ważne, aby umieć właściwie je wykorzystać. Trzeba także pamiętać, że same zwycięstwa nic nie dadzą, bo to dzięki porażkom, potrafimy je docenić. Każde zwycięstwo, pomimo że kojarzy się z nagrodą, jest dla nas nauką i kształtuje nas oraz naszą siłę i osobowość.

Prawdziwe zwycięstwo jest wtedy, kiedy oprócz bycia zwycięzcą dla innych, jesteśmy nim też nim dla samych siebie.

 

ZWYCIĘZCY PODNOSZĄ SIĘ SZYBCIEJ

PAWEŁ Walczyk (20 lat): Synonimami słowa zwycięstwo są: triumf, sukces, wygrana. Antonimami zaś: przegrana, klęska, porażka i fiasko. Zwycięstwo ma wydźwięk pozytywny. Każdy z nas lubi zwyciężać, a nikt nie lubi przegrywać. Uczucie zwycięstwa daje nam poczucie szczęścia, dumy i euforii. Dzięki niemu wiemy, że pokonaliśmy swoje słabości i lęki pomimo problemów, które wszyscy mamy. Powinniśmy cieszyć się z każdej, nawet małej, wygranej, bo każdy sukces upewnia nas w poczuciu, że jesteśmy coś warci.

Każdy z nas toczy własne potyczki i każdy odnosi własne zwycięstwa. Dla jednego wygraną jest wstanie z łóżka, a dla innego zdobycie szczytu góry. Każde zwycięstwo ma znaczenie, ale żeby wygrywać musimy znać samych siebie i wiedzieć, z czym się mierzymy. Możemy upadać i podnosić się wiele razy, a zwycięzcy po prostu będą podnosić się szybciej. Jak napisał sławny chiński myśliciel, Sun Tzu, w swoim dziele „Sztuka wojny”:

„Kto zna wroga i zna siebie, nie będzie zagrożony choćby i w stu starciach.

Kto nie zna wroga, ale zna siebie, czasem odniesie zwycięstwo,

a innym razem zostanie pokonany.

Kto nie zna ani wroga, ani siebie, nieuchronnie ponosi klęskę w każdej walce.”

 

BYĆ NAJLEPSZĄ DLA SIEBIE

WIKTORIA Bartuś (23 lata): Każdego dnia wyznaczam sobie nowe cele. Ich osiąganie jest dla mnie sukcesem. Taki rodzaj sukcesu traktuję jako osobiste zwycięstwo. Codziennie, kiedy odznaczam z listy „do zrobienia” kolejne punkty lub po miesiącach czy latach ciężkiej pracy spełniam marzenia, czuję się szczęśliwa i jak zwyciężczyni. Niekoniecznie do tego potrzebuję być najlepszą ze wszystkich. Chcę być najlepszą dla siebie. Tak się dzieje, gdy mam świadomość, że w działaniu dałam z siebie wszystko, osiągnęłam wyznaczony cel i spełniłam marzenie.

 

 

WYGRAĆ Z SAMYM SOBĄ

WIKTOR Mazgaj (20 lat): Według definicji zwycięstwo jest to sukces (najczęściej w walce), zwalczenie nieprzyjaciela, pokonanie konkurencji. Zwycięstwem dla mnie jest walka z moim największym wrogiem - z samym sobą. Zwycięstwem jest wychodzenie po za strefę komfortu, podejmowanie wyzwań jakie stawia życie, aby udowodnić przed sobą, że mogę lepiej, stać mnie na więcej, że jestem w stanie być lepszą wersją samego siebie nie zważając na to, jak długo mi to zajmie. Przecież nikt nie zrobi tego za mnie, bo to ja najwięcej na tym skorzystam. Dla mnie będzie to wychodzenie z nałogu, dla innej osoby wstanie z łóżka pomimo przytłaczającego świata, dla jeszcze innej wygranie zawodów, do których tak długo się przygotowywała, zaś dla jeszcze innej - zajęcie drugiego miejsca na tych samych zawodach, ponieważ również włożyła mnóstwo wysiłku na ten osobisty sukces.

Nie jest ważne, jakie odnosimy sukcesy. Istotą zwycięstwa jest droga jaką zostawiliśmy za sobą, walka jaką podjęliśmy, aby poczuć jego smak, gdyż prawdziwy szacunek budzi to, czego odmawiamy sobie dzisiaj dla lepszego jutra.

 

PAMIĘTAĆ I ŚWIĘTOWAĆ

BARBARA Trzebniak (20 lat): Zwycięstwo to nagroda za cały włożony trud i pracę w sprawy, których urzeczywistnienie daje nam poczucie szczęścia i satysfakcji. Mogą mieć one różną wielkość i znaczenie. Dużym zwycięstwem będzie np. wygrana w zawodach sportowych, jak to było w przypadku Kamila Stocha, bądź zajęcie pierwszego miejsca w programie „Taniec z Gwiazdami”, które w poprzednim roku przypadło Damianowi Kordasowi i Janji Lesar . Wybitnym sukcesem jest zdobycie statuetki w prestiżowym, międzynarodowym konkursie filmowym „Oscary”. Innym triumfem będzie pokonanie przeciwnika w procesie sądowym. Jak widać, są to przykłady zwycięstw, do których doprowadzono, dzięki m.in. trenerom, prawnikom, przyjaciołom.

Ale sukces można osiągnąć codziennie, dzięki pracy w bardziej znanych nam miejscach. Może to być zdobycie dużej liczby subskrypcji na Youtubie lub fallowersów na Instagramie, awans w pracy, świadectwo z czerwonym paskiem i Złota Sowa na koniec roku. Dla mnie najbardziej cenne są małe zwycięstwa, jakich doświadczam w moim życiu. Bardzo je doceniam. Będzie to np. ograniczenie używania telefonu przed snem, czy wyrobienie się ze wszystkimi uczelnianymi sprawami przed terminem. (…) Każdy, nawet najdrobniejszy sukces może dodać komuś energii i motywacji, lecz każda porażka sprawia, że je tracimy.

My sami uznajemy coś za sukces albo za porażkę, dlatego tak ważne jest by rozsądnie wybrać sobie cel, by jego osiągnięcie nie było powyżej naszych umiejętności. Istotne jest by uwierzyć, że dana sytuacja to nasze „małe zwycięstwo”. Nie trzeba martwić się tym jak postrzegają je inni (…).

Gdy zauważymy, że osiągnęliśmy nasz mały sukces, powinniśmy zafundować sobie drobną nagrodę. Wyjście do restauracji, kupno ładnej bransoletki albo spędzenie dnia z najbliższymi przyjaciółmi, bądź cokolwiek innego, co nas ucieszy. Forma jest obojętna, chodzi tylko o to, żeby nasz mózg zarejestrował osiągnięcie sukcesu. Nawet najmniejszego. To działa jak doładowywanie energii lub zdobywanie nowych żyć w grze komputerowej Im więcej małych sukcesów i większych zwycięstw się zgromadzi, tym odporniejszym się będzie na różne przeciwności losu, a życie ukaże nam się w bardziej kolorowych barwach.

Teraz możemy przejść do jeszcze innego typu zwycięstw, które miały miejsce w historii. Są to wygrane w bitwach, starciach i potyczkach oraz wojnach. Rycerze dzielnie walczyli o honor swego królestwa, a pokonanie wroga, zapewniało bezpieczeństwo i spokój. (…)

Podobnie można współcześnie rozumieć zwycięstwo w wyborach politycznych, a najbardziej w wyborach na prezydenta, w których kandydaci zaciekle prześcigają się w przekonaniu do siebie wyborców. Nie zważają przy tym na nic, byleby tylko uzyskać najwięcej głosów. Jest to kolejny przykład zwycięstwa, tym razem politycznego i mającego datę ważności, trwającą parę lat.

(…) Teraz możemy skupić się na sukcesach jakie osiągają najczęściej młodzi ludzie, którzy lubują się w różnego typu grach. One także dają poczucie zwycięstwa. Czym przeciwnik jest zacieklejszy, tym czerpanie przyjemności z wygranej jest większe. Jak widać gry - oprócz aspektów edukacyjnych i umilających nam czas - dają radość (bądź lekkie rozczarowanie jeśli przegramy).

Moim pierwszym moim większym zwycięstwem była wygrana w szkolnym Mam Talent. Przygotowanie kosztowało mnie sporo trudu, ale opłaciło się. Nie dość, że wygrałam nagrodę dla siebie i klasy, to jeszcze zyskałam sporo w oczach znajomych.

Moim kolejnym osiągnięciem było zajęcie drugiego miejsca w konkursie recytatorskim. Bardzo lubię występować przed większą publicznością. Dzięki wielu próbom i występom przed bliskimi, dobrze sobie poradziłam.

Jednym z ostatnich sukcesów było zdobycie świadectwa z paskiem w podstawówce. Byłam wtedy taka dumna z siebie jakbym zdobyła najważniejszą nagrodę na świecie. Moi rodzice też byli ze mnie dumni.(…) Ważne było to, że te momenty dzieliłam z najbliższymi.

Ostatnim zwycięstwem jakim chciałabym się podzielić, było nauczenie mojego brata tabliczki mnożenia. Miał z nią spory problem ale dzięki mojej pomocy, czyli codziennym powtórkom i wymyślonemu przez nas wierszykowi, opanował ją w stopniu bardzo dobrym. Oboje mogliśmy świętować nasze wspólne zwycięstwo.

Zwycięstwa są bardzo ważne w życiu, gdyż ożywiają go, dodają kolorów i motywują do dalszych działać. Wymagają dużo pracy lecz dojście do wygranej sprawia, że je doceniamy. Trzeba pamiętać, by świętować zwycięstwa. Kiedy doceniamy każdy sukces to kolejne, dają nam jeszcze więcej radości.

ADRIANNA Dziewońska (23 lata): Zwycięstwo jest dla mnie uczuciem, które towarzyszy mi przy osiąganiu postawionego przeze mnie celu. Dążę do niego, kiedy muszę wyjść poza swoją strefę komfortu. Kształtuje ono osobowość człowieka.

Zwycięstwo zależnym od włożonego wysiłku w osiągnięcie celu. Im łatwiej ono przychodzi, tym jest słabiej odczuwalne. Gdy osiągnę najtrudniejszy cel, poczucie zwycięstwa będzie największe. (…)

 

ZASZCZEPIĆ PEWNOŚĆ SIEBIE I DAĆ SIŁĘ

PIOTR Marszałek (23 lata): Osobiste zwycięstwo ma kluczowe znaczenie. Jest ważne, ponieważ zaszczepia w nas pewność siebie, która pomaga nam iść naprzód. Może to być mały krok lub ogromny skok, ale sukces jest tym czynnikiem, który buduje poczucie wartości i daje nam siłę.

Każdego roku, po „odchorowaniu” noworocznej zabawy, siadam sam w pokoju i skrupulatnie zapisuję swoje postanowienia na Nowy Rok w moim nowym dzienniku. W miarę upływu czasu, zaznaczam punkty, które udało mi się spełnić i za każdym razem przychodzi impuls, który popycha mnie do zrobienia kolejnego kroku. Punkty, które pozostają niespełnione (a zawsze jeden lub dwa pozostaną), są przenoszone na następny rok z rozczarowaniem. Jednak pozostałe sukcesy nie pozwalają mi długo zalęgać się tymi porażkami.

Mały chłopiec, którego znam, podjął wyzwanie pokonania swojej awersji do wątróbki. Zrobił to, co mu się podobało i bez mrugnięcia okiem zjadł wątróbkę dzielnie, kontrolując każdą potrzebę wymiotowania. Z czasem zaczęło mu się to podobać. To było dla niego wielkie zwycięstwo, nie wspominając już o jego rodzicach!

Zdarzają się chwile, kiedy ciąg porażek nie daje nam pewności siebie, a przysłowia takie jak „porażka jest nawozem sukcesu“ nic dla nas nie znaczą. W takich chwilach, jeśli wyznaczymy sobie mniejsze cele i osiągniemy je, możemy w ten sposób podbudować samoocenę.

Otylia Bartczak
Hubert Bies
Agnieszka Jekiełek
Wiktoria Bartuś
Jakub Kot
Wiktor Mazgaj
Kamil Mazurkiewicz
Zuzanna Michura
Dagmara Nyderek
Karol Podsiadło
Kamil Pszonka
Kamila Siemińska
Barbara Trzebniak
Paweł Walczyk
Najnowsze w galerii...
Partnerzy OIPC...
  • Centrum Żydowskie w Oświęcimiu