FACEBOOK...
MENU...
Przesłanie z Hiroszimy
Kazumi Matsui, burmistrz Hiroszimy, przekazał Januszowi  Chwierutowi przesłanie pokojowe za pośrednictwem  przedstawicieli wydawnictwa Chugoku Shimbun.
Gazeta „The Chugoku Shimbun” ukazuje się od 1892 r. Podczas wybuchu bomby atomowej w 1945 r., zginęło w niej 113 pracowników, a budynek został całkowicie zniszczony. Z tego względu wydawnictwo zajmuje się m.in. upamiętnieniem ofiar ataku nuklearnego na Hiroszimę oraz szeroko rozumianą tematyką pokojową.
W Oświęcimiu japońscy goście - dziennikarze  i stażyści z dziennika „The Chugoku Shimbun” - zwiedzili Muzeum Auschwitz-Birkenau, a następnie spotkali się z prezydentem Januszem Chwierutem. Rozmawiali o podobieństwie Oświęcimia i Hiroszimy, miast-symboli tragedii II wojny światowej. Dyskutowali o podtrzymaniu pamięci o przeszłości oraz tolerancji i potrzebie wzajemnego poznania, współpracy, szanowania różnic i szukania podobieństw. - Kształtowanie przyszłości należy do was, młodych - powiedział Janusz Chwierut – Wiele zależy od tego, jak przygotujecie się do dorosłego życia.
Japońscy goście zwiedzili Rynek, kościoły i Muzeum Zamek, którym byli zachwyceni. Wyrazili chęć współpracy z młodymi oświęcimianami.
Pobyt grupy z Hiroszimy w Oświęcimiu był częścią wyjazdu edukacyjnego nawiązującego do 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej i zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę.
Najnowsze w galerii...
Partnerzy OIPC...
  • Fundacja Dialog-Pheniben