FACEBOOK...
MENU...
prof. Anna Wolff-Powęska

– 73 lata po wojnie, 28 lat transformacji, a my wciąż interpretujemy naszą przeszłość głównie w kategoriach sprawcy i ofiary, zdrady i wierności. To łączenie manii wielkości z manią prześladowczą. Traktujemy siebie jak oblężoną twierdzę, wszędzie widzimy wrogów i własne cierpienie, a jednocześnie lekceważymy krzywdy zadane innym – o tym, ile prawdy jest w opowieściach o dziejach Polski i Europy mówi prof. Anna Wolff-Powęska.

Przewodnicząca rady naukowej Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie była jednym z gości V Oświęcimskiego Forum „Europa wobec wyzwań XXI wieku”. Tegoroczna konferencja skupiała się wokół zagadnień wolności słowa i wolności kłamstwa.

- W przestrzeni publicznej mamy do czynienia z nazywaniem kłamstwa różnymi eufemizmami: „prawda wzmocniona”, „prawda kreatywna”, „strategiczne wprowadzanie w błąd”. Żyjemy w czasach wszechobecności i bezkarności kłamstwa. Skoro kłamstwo staje się naszym domyślnym wyborem, to czy można w ogóle komukolwiek zaufać? Jeżeli nie możemy nikomu ufać, to czy można prowadzić z kimkolwiek dialog? - pytała historyk i - jak zaznaczyła - „bez dialogu trudno budować demokrację”....(czytaj dalej...)









Najnowsze w galerii...
Partnerzy OIPC...
  • Instytut Naukowy Bezpieczeństwa WSB w Chorzowie