FACEBOOK...
MENU...
Co warto, co się opłaca: sprawiedliwi a kolaboranci

Podczas XIII Ogólnopolskiej konferencji "Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku", uczestnicy mieli sposobność wysłuchania znakomitych wykładów oraz uczestniczyć w żywych dyskusjach o kolaborantach i Sprawiedliwych czyli o zachowaniach i motywach zachowań ludzi w czasach próby. 


Konferencji towarzyszyły dwie wystawy. Pierwsza pt. „Byli sąsiadami” została przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum, a w Oświęcimiu zaprezentowana we współpracy z OIPC. Druga pt. „I tak mi się jedynym stałaś przyjacielem… Rodzina Salwików w spuściźnie literackiej i korespondencji Zofii Posmysz” powstała w MDSM.

Na zakończenie konferencji uczestnicy mieli również okazję zobaczyć m.in. wystawę stałą w oświęcimskim Ratuszu, związana z historią miasta oraz zwiedzili tunele pod zamkiem., gdzie znajduje się Interaktywna Trasa Historyczna „Gra o Niepodległą”.  Dziękujemy wszystkim za udział w konferencji.



Dzięki uczestnikom konferencji udało się zebrać pieniądze na uruchomienie Mobilnego Domu Kultury: Świetlicy i Galerii na kółkach dla dzieci w malutkiej wsi w Beninie.

"- U nas też są wakacje – mówi Basia Kwiatek, która wspiera dziećmi i prowadzi Fundację EDU Afryka – Ale dzieci i młodzież nie wyjeżdżają. Siedzą na wsi. Jeżeli mogą, to pracują. Trudno im się gdziekolwiek ruszyć. Trudno im wydać nawet niewielkie pieniądze na podróż do sąsiedniego miasta, gdy trzeba zadbać o to, aby było na jedzenie. Tak, jedzenie jest podstawową troską i zmartwieniem wielu osób. Czy nie ma w ich życiu miejsca na nic innego? Zmiany, których możemy dokonać w życiu mieszkańców wsi, do których mało, co dociera – są przeogromne. Dajmy im szansę na spotkanie z kulturą, innym wymiarem edukacji, książeczkami, filmami, aktywnościami manualnymi. Może to będzie dla nich inspiracją, aby coś zmienić w życiu na lepsze”.


Konferencję organizują: Fundacja na Rzecz MDSM, Oświęcimski Instytut Praw Człowieka we współpracy z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie (United States Holocaust Memorial Museum), Instytutem Historii i Archiwistyki UP w Krakowie, Katedrą UNESCO ds. Edukacji o Holokauście UJ, Instytutem Prawa i Administracji WSB w Poznaniu, Instytutem Auschwitz na Rzecz Zapobiegania Zbrodniom Ludobójstwa i Masowym Aktom Okrucieństwa w Nowym Jorku (The Auschwitz Institute for the Prevention of Genocide and Mass Atrocities in New York), Fundacją Róży Luksemburg, Fundacją Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau.

 

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w Galerii

Najnowsze w galerii...
Partnerzy OIPC...
  • Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego