FACEBOOK...
MENU...

Iga Świątek i Piotr Knast laureatami Nagrody Nieobojętności OIPC

Nagroda Nieobojętnosci


Iga Świątek została laureatką Nagrody Nieobojętności Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka. Kapituła jednogłośnie doceniła czołową tenisistkę świata i wyróżniła ją za „cenną świadomość, że popularność można wykorzystać do krzewienia wartości humanistycznych, ważnych idei i promowania godnych naśladowania postaw, za nadzwyczajną aktywność w tym obszarze, za jasne „TAK - TAK” „NIE - NIE” w chwilach, gdy jest to potrzebne (nawet jeśli wymaga to wysiłku i odwagi), za wrażliwość i ofiarność”. Od początku wojny w Ukrainie Iga Świątek odważnie solidaryzuje się z ofiarami wojny, jest wrażliwa na ludzką krzywdę i niedolę ludzi. Może być wzorem dla wielu ludzi, młodych i starszych.

Drugim laureatem jest Piotr Knast, współwłaściciel firmy Forglass, który wraz z biznesowymi partnerami w sposób mocno ponadprzeciętny angażuje się w liczne akcje społeczne i charytatywne, a od kilku lat nieprzerwanie wspiera projekt Marka Kamińskiego Life Plan, w ramach którego pomaga odkryć potencjał młodych ludzi w potrzebie, a przede wszystkim budować poczucie ich własnej wartości.

Przyznano również Nagrodę Specjalną OIPC dla Grażyny Aondo-Akka. Jest ona pedagogiem specjalnym i wolontariuszką. Zajmuje się pomocą osobom z niepełnosprawnościami. Po agresji Rosji na Ukrainę od razu włączyła się w organizację pomocy humanitarnej uchodźcom ukraińskim. Z czasem zaczęła pomagać ofiarom wojny na miejscu, tam, gdzie ludzie byli najbardziej dotknięci wojną. W styczniu 2023 r., podczas misji humanitarnej, została ciężko ranna.

 

Wśród nominowanych do Nagrody Nieobojętności 2022 znalazło się kilkanaście postaci znanych z działalności sprzyjającej poszanowaniu praw człowieka, a wywodzących się z edukacji, szkolnictwa wyższego, biznesu, działalności społecznej oraz środowiska NGOsów.

Kapituła nominowała do Nagrody jeszcze 4 osoby:

Monika Bartosz – szefowa Małej Orkiestry Wielkiej Pomocy w Oświęcimiu, która od 2010 r. pomaga w zbieraniu środków niezbędnych do walki z poważnymi chorobami dziecięcymi. Fundacja zebrała do dziś prawie 3 mln  zł przekazując je na potrzeby chorych dzieci z powiatu oświęcimskiego. Sama w doświadczyła ciężkiej choroby swojego dziecka i wie, jak ważna w takich momentach jest ludzka nieobojętność, empatia, aktywna pomoc, dlatego nie tylko organizuje wszechstronne (nie tylko finansowe) wsparcie, ale i promuje postawę nieobojętności i społeczną aktywność w całym oświęcimskim środowisku oraz poza nim.

Maciej Góralski – właściciel i prezes Vasco Electronics. Spiętrzenie kryzysów po 2020 r. skłoniło go do współtworzenia wraz z Polska Misja Medyczna zespołu ratownictwa PMM Vasco Emergency Team do działania w sytuacjach nagłych, w ramach struktur Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zespół ten ma docierać na miejsce kataklizmu w ciągu maksymalnie 48h.

Ponadto już w pierwszych dniach wojny w Ukrainie Vasco Electronics użyczyła prawie 500 tłumaczy elektronicznych dla blisko 200 organizacji pozarządowych, centrów pomocy medycznej, szpitali i punktów recepcyjnych w całej Polsce. Współorganizował regularne transporty z darami dla placówek medycznych w Ukrainie.

Joanna Mieszczyńska – nauczycielka historii. W 2018 r. liderka międzynarodowej kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć. Od początku rosyjskiej agresji współorganizuje konwoje humanitarne do Ukrainy. Docierała do miejsc, których ludność najmocniej ucierpiała wskutek bombardowań. Pomaga także swoim ukraińskim uczniom. W grudniu 2022 r. została uhonorowana Krzyżem Patrioty Ukrainy.

Beata Siemaszko – prezeska Stowarzyszenia „No To Ci Pomogę”. Zaangażowana w pomoc na granicy polsko-białoruskiej, koordynatorka w ramach Grupa Granica, organizatorka funduszy i zbiórek dla „ludzi w lesie” i osadzonych w ośrodkach. Od pierwszego dnia wojny w Ukrainie, pod auspicjami Stowarzyszenia Homo Faber, współtworzyła system pomocy uchodźcom, w ramach Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie. Współorganizatorka inicjatywy „Stół: Kobiety Idą Do Wyborów”, cyklu spotkań „WytoMy, My Obywatele UE”, „Przystanku Tour de Konstytucja PL” i Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

 

Najnowsze w galerii...
Partnerzy OIPC...
  • Instytut Historii i Archwiwistyki UP im. KEN w Krakowie