FACEBOOK...
MENU...

„Przyszłość jest w naszych rękach” i „Żyjemy pod tym samym niebem” to dwa najważniejsze przesłania z  konferencji pt. „Inny: lepszy, gorszy, taki sam?”.

Po raz szósty już oświęcimska aula w Bibliotece Galeria Książki wypełniła się młodzieżą z całej Małopolski, która wzięła udział w konferencji zorganizowanej w związku z Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Uczniowie sami przygotowali część wygłoszonych wystąpień.

Marta Błasiak, wolontariuszka OIPC, kończąc swój referat zaapelowała do koleżanek i kolegów: „Przyszłość jest w naszych rękach. Zamiast szerzenia nienawiści szerzmy tolerancję”.
Tematy, które młodzież zaproponowała do dyskusji dotyczyły:
1. sytuacji uchodźców i imigrantów w Polsce i świecie (co zrobić, aby pomóc ludziom z obszarów ogarniętych wojnami oraz jaka jest sytuacja młodych imigrantów w Polsce)
2. sytuacji młodzieży LGBT (kim są i co czują, będąc nieustannie dyskryminowanymi)
3. ludobójstwa w Rwandzie i roli propagandy w jego inicjowaniu.

Wykłady prowadzające do konferencji wygłosiły: prof. Aleksandra Wentkowska będąca w Katowicach pełnomocnikiem terenowym Rzecznika Praw Obywatelskich i dr Alicja Bartuś z OIPC.

Jako specjalni goście przyjechali do Oświęcimia Romowie z Wadowic ze Stowarzyszenia Cierchenia. Opowiedzieli oni, podczas rozmowy z Aleksandrą Bielską, o swoim życiu oraz odpowiadali na liczne pytania młodzieży. Dyskusje podsumowała pięknie jedna z członkiń Stowarzyszenia, Roksana Nowosad: „Żyjemy pod tym samym niebem”.

Młodzież pisała dziś również listy w ramach Maratonu Pisania Listów Amnesty International.

 

Organizatorzy konferencji: OIPC, Biblioteka Galeria Książki.
Partner konferencji: Fundacja na Rzecz MDSM

Najnowsze w galerii...
Partnerzy OIPC...
  • Miasto Oswiecim