FACEBOOK...
MENU...

Monika Bartosz oraz Rafał Sonik laureatami Nagrody Nieobojętności OIPC

 NAGRODA NIEOBOJĘTNOŚCI ZA WSPIERANIE POTRZEBUJĄCYCH I ROZPALANIE W LUDZIACH DOBRA

Rafał Sonik, zwycięzca Rajdu Dakar, znany przedsiębiorca, filantrop i społecznik oraz Monika Bartosz, edukatorka i społeczniczka, szefowa działającej od 15 lat Fundacja "Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy", zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nieobojętności Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka.

Wyróżnieni prestiżowym tytułem i statuetką OIPC dołączają do grona laureatów poprzednich edycji, wśród których są m.in. takie postaci, jak zmarły niedawno red. Marian Turski, były więzień Auschwitz, od którego słów „Nie bądź obojętny” - wypowiedzianych podczas obchodów rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu zagłady - pochodzi nazwa nagrody, siostra Małgorzata Chmielewska, Maja Ostaszewska, Marzena Maj, Piotr Knast, Beata Machul-Telus, Joanna Talewicz

 

Nagroda Nieobojętności 2025: INSPIRACJA 

Rafał Sonik to doświadczony przedsiębiorca, filantrop i społecznik znany w świecie za sprawą wielkich sukcesów sportowych: dziewięciokrotny zdobywca Pucharu Świata, zwycięzca wszystkich najdłuższych rajdów świata, w tym legendarnego Rajdu Dakar. Jest fundatorem i prezesem fundacji Stars4Stars pracującej intensywnie nad poprawą bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym, współorganizatorem charytatywnego projektu – Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci nastawionego na zbiórkę środków na pomoc dzieciom. Założył fundację DOBRY hasztag działającą na rzecz przeciwdziałania hejtowi w sieci i wykluczeniu społecznemu, zwłaszcza osób młodych. Od blisko 30 lat wspiera Stowarzyszenie  SIEMACHA i Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Jest założycielem Stowarzyszenia Czysta Polska, realizującego ważne wydarzenia proekologiczne.

️Nagrodę Nieobojętności 2025 w kategorii Inspiracja otrzymał „Za godne naśladowania posługiwanie się swym talentem nie tylko w sporcie i działalności gospodarczej, ale i w arcyważnej misji społecznej. Za umiejętne wykorzystywanie wielkich sukcesów do promowania odpowiedzialnego biznesu i tworzenia skutecznych narzędzi wsparcia dla potrzebujących”.

Jak wyjaśnia Rafał Sonik, biznes nigdy nie był dla niego celem samym w sobie. - "Moja pierwsza firma narodziła się ze sportowej pasji i pozwalała ją realizować. Realizowanie pasji z kolei daje szczęście, a to, jak mówi znane powiedzenie jest pomnażane, kiedy się je dzieli. Oczywiście z innymi ludźmi. To przekonanie, w połączeniu z wychowaniem, które odebrałem w domu, sprawiły że zaangażowanie społeczne i filantropia to dla mnie naturalna konieczność. Czy może bardziej potrzeba. Nie jestem jednak zwolennikiem bezrefleksyjnego „dawania”. Wolę spojrzeć szerzej na zadany problem i szukać rozwiązań, które będą miały długofalowy skutek. Nie zażegnają kryzysu, tylko go definitywnie rozwiążą. Nie dadzą potrzebującemu przysłowiowej ryby, tylko wędkę. Przemyślana pomoc daje nie tylko zdecydowanie lepsze rezultaty, ale również dużo większą satysfakcję. Zarówno pomagającemu, jak i otrzymującemu" – tłumaczy tegoroczny laureat Nagrody Nieobojętności.

 

 

Nagroda Nieobojętności 2025: POSTAĆ

Monika Bartosz jest współzałożycielką i prezeską działającej od 15 lat Fundacja "Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy" tworzonej przez grono społeczników czerpiących energię z pomocy innym. Fundacja  pomaga chorym dzieciom z powiatu oświęcimskiego organizując różnego rodzaju koncerty, jarmarki, hokejowe mecze polskich artystów itp. W ciągu swojej działalności MOWP zebrała ponad 3,5 mln zł dla blisko 60 podopiecznych. Monika Bartosz jako matka doświadczyła ciężkiej choroby swojego dziecka i wie, jak ważna w takich momentach jest ludzka nieobojętność, empatia, aktywna pomoc, dlatego nie tylko wspiera  innych, ale i promuje postawę społecznej aktywności.

️Nagrodę Nieobojętności 2025 w kategorii Postać otrzymała „Za wyjątkowe zaangażowanie w pomoc drugiemu człowiekowi, za przekucie w społeczną misję niełatwych własnych doświadczeń, za niezłomne rozpalanie w ludzkich sercach dobra i budzenie społecznej aktywności tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna”. 

Jak podkreśla, do działania motywują ją ludzie. - "Miałam to szczęście, że Ci właściwi byli zawsze wokół mnie. W najtrudniejszych chwilach mojego życia, mogłam liczyć na ich wsparcie. Kiedy w 2010 roku na nowotwór zachorował mój 4,5-letni synek Igor - ich wiara, energia optymizm – dodawały mi sił. Pisali, dzwonili, podtrzymywali na duchu. To dzięki nim –  przetrwałam ciężkie 8-miesięcy zamknięta z synkiem na dziecięcej onkologii. Dziś, działając społecznie, charytatywnie na rzecz chorych dzieci, po prostu spłacam życiowy dług. W naszej fundacji jako społeczny zryw, po tym jak Igorek wyzdrowiał – działamy zespołowo. Wszyscy jesteśmy wolontariuszami. Zapaleńcami, którzy czerpią energię z pomocy innym. To struktura oparta na przyjaźni i empatii. Przyciągamy tych, którzy myślą podobnie.  A teraz także nasze dzieci naturalnie wrastają z nami w ten społeczny wolontariat".

 

Wręczenie Nagród i spotkanie z laureatką i laureatem odbędzie się 21 marca, o godz. 17.00, w auli Biblioteka Galeria Książki - SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Najnowsze w galerii...
Partnerzy OIPC...
  • Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu