FACEBOOK...
MENU...
logo projektu Małopolska pamięta

W Oświęcimiu zainaugurowany został pilotażowy projekt przyjazdów polskiej młodzieży do Miejsca Pamięci Auschwitz pt. Małopolska Pamięta.

W ramach programu małopolscy uczniowie będą brać udział w dwudniowych podróżach studyjnych do  Oświęcimia i Miejsca Pamięci Auschwitz. - Projekt „Małopolska Pamięta” ma nie tylko aspekt historyczny, ale i patriotyczno-wychowawczy. Realizując go chcemy wyposażyć młodzież w wiedzę o faktach, a zarazem uwrażliwiać ją na przejawy nietolerancji, w tym antysemityzmu, rasizmu i ksenofobii, które doprowadziły do holokaustu i ludobójstwa. Pragniemy skłonić młodych do głębokiej refleksji nad tym, czego może nauczyć nas historia – wyjaśnia Jacek Krupa, marszałek Małopolski.
W etapie pilotażowym projektu „Małopolska pamięta”, finansowanym prawie w całości przez UMWM, weźmie udział 450 uczniów z 16 szkół średnich naszego województwa. W okresie od lutego do kwietnia przyszłego roku odbędą oni wspomniane podróże studyjne do Oświęcimia i Auschwitz. Poznają m.in. przedwojenne życie Żydów w Oświęcimiu i ich kilkusetletnią koegzystencję z resztą mieszkańców grodu nad Sołą (pomoże w tym wizyta w Muzeum Żydowskim i odrestaurowanej z pietyzmem synagodze Chewra Lomdei Misznajot), a po zwiedzeniu byłego obozu KL Auschwitz spróbują odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego Auschwitz powinien nadal nas obchodzić?”. Elementem projektu są również wykłady związane z  prawami człowieka, ze szczególnym praw dzieci.
Na koniec koniec projektu przewidziany jest  warsztat antydyskryminacyjny, w ramach którego omówione zostaną przykłady mowy nienawiści w przestrzeni publicznej oraz jej skutki.
Młodzież przyjrzy się również pracy Radia Oświęcim - miejsca aktywności obywatelskiej.
W oparciu o zdobytą wiedzę, doświadczenia i refleksje, uczniowie stworzą Mapę Pamięci Małopolski, a w jej ramach - przewodnik po lokalnych miejscach pamięci na swoim terenie, związanych przede wszystkim z II wojną.

Organizatorzy i partnerzy projektu: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego,
Oświęcimskie Forum Praw Człowieka, Fundacja Nomina Rosae, Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu, Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, Centrum Badań Holokaustu UJ, Katedra UNESCO ds. Nauczania o Holokauście UJ, Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Sączu, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Zobacz galerię...

Czytaj więcej o projekcie w „Dzienniku Polskim”: Piotr Słubik: Młodzi omijają Auschwitz


opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
opis niedostepny
małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach
Najnowsze w galerii...
Partnerzy OIPC...
  • Instytut Historii i Archwiwistyki UP im. KEN w Krakowie