FACEBOOK...
MENU...

Tematem tegorocznej XI konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku” uczyniliśmy wolność w czasach zniewolenia.

 

Ze względu na Covid-19 zmuszeni byliśmy do przeniesienia konferencji na 9-11 października. Konferencja będzie się odbywać w reżimie sanitarnym. Jej uwarunkowania w tym zakresie zostaną dokładnie określone w połowie września. W przypadku wzrostu liczby zachorowań w Polsce na Covid-19 nie wykluczamy udziału w konferencji części uczestników tylko na platformie zoom.

 

Podczas konferencji chcemy pochylić się nad obszarem rozpostartym między ludzką wolą i aktywnością a biernością i obojętnością: jak duże pole może zając wolne myślenie, formułowanie i wrażanie myśli oraz działanie w warunkach wojny i zniewolenia. Na ile umiejętne korzystanie przez ludzi z ich wolności na różnych etapach zniewolenia może zatrzymać proces odzierania z godności. Dyskutować będziemy nie tylko o wolności ofiar ale i wolności sprawców dekonstruując ich najczęstsze wyjaśnienie: MUSIAŁEM/MUSIAŁAM.

Osoby, które zgłosiły się wiosną na konferencję – nie muszą powtarzać zgłoszeń. Natomiast dla osób, które chciałby przedstawić referaty wydłużamy okres zgłoszeń tematów do 15 września

 

Obszary tematyczne zgłaszanych referatów:

- wolność a obojętność/konformizm

- poszukiwania obszarów wolności w czasie wojny  
- przestrzeń wolności w warunkach obozu koncentracyjnego
- gdzie kończy się wolność, a zaczyna zniewolenie

- pola wolności obiektywne i subiektywne
- cena wolności
- wolność sprawców
- wolność po ludobójstwach
- granice wolności różnych grup społecznych i narodowych w czasie wojny
- możliwość dokonywania wyborów przez sprawców oraz przez ofiary w warunkach wojny

- psychologiczne aspekty wolności

- wolności twórcza i jej granice
Inne obszary badawcze związane z wolnością podczas wojny i w czasach zniewolenia też są mile widziane.

 

Konferencja skierowana do naukowców, nauczycieli, edukatorów i osób pracujących z młodzieżą. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronach:  www.mdsm.pl oraz www.oipc.pl

 

Organizatorzy i partnerzy: Fundacja na rzecz MDSM, Oświęcimski Instytut Praw Człowieka, Fundacja Ofiar Auschwitz-Birkenau, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Instytut Historii i Archiwistyki UP, Katedra UNESCO ds. Edukacji o Holokauście UJ, Biblioteka Galeria Książki, Fundacja Róży Luksemburg. 

Najnowsze w galerii...
Partnerzy OIPC...
  • Dom Spotkań z Historią w Warszawie