FACEBOOK...
MENU...

ŚWIAT DZIŚ: JAK SPROSTAĆ WYZWANIOM
Czy zetknięcie z odmiennością nieuchronnie musi doprowadzić do konfliktu? Jeśli wierzymy, że nie, to co należy czynić, by do tego konfliktu nie dochodziło? Kto ma to robić? Czy edukacja ma w tej kwestii coś do zrobienia? Te pytania stały się punktem wyjścia do przygotowania pierwszej konferencji dla nauczycieli i pedagogów w ramach projektu: „Świat dziś: jak sprostać wyzwaniom”. Punkt ciężkości położyliśmy w tym spotkaniu na sytuację dzieci, które znalazły się w Polsce oraz polskich szkołach w związku z trwająca w Ukrainie wojną.

 Konferencję zorganizowali: Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, Oświęcimski Instytut Praw Człowieka we współpracy z Biblioteką Galeria Książki i Miastem Oświęcim

 

Konferencja dla nauczycieli i pedagogów: ŚWIAT DZIŚ: JAK SPROSTAĆ WYZWANIOM 
Wielokulturowość – zagrożenie czy szansa?
25 maja, Oświęcimski Instytut Praw Człowieka, godz. 9.00 – 14.30

9.00 – 10.30    Elżbieta GRABARCZYK-PONIMASZ: Jak rozmawiać z uczniami o przemocy i dyskryminacji?
10.45 – 11.45 Olha MENKO: Polacy i Ukraińcy: co zrobić, aby lepiej się rozumieć?
12.00 – 13.15 dr Jakub KOŚCIÓŁEK: Dzieci w szkole wielokulturowej – wnioski z badań i rekomendacje
13.30 – 14.15 dr Alicja BARTUŚ: Jak wykorzystać Oświęcim i jego historię do działań wspierających przeciwdziałanie dyskryminacji

 

Organizatorzy: Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, Oświęcimski Instytut Praw Człowieka

Partnerzy: Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu, Miasto Oświęcim

 

Prelegenci:

Elżbieta GRABARCZYK-PONIMASZ – psycholog z wieloletnim doświadczeniem w pracy terapeutycznej
i szkoleniowej, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień i mediatorka. Autorka artykułów
z zakresu psychologii i psychoterapii.


Olha MENKO – prezeska Fundacji Instytutu Polska-Ukraina, krakowska Ambasadorka Wielokulturowości, redaktorka naczelna portalu uainkrakow.pl oraz członkini koalicji organizacji niosących pomoc Ukrainie.

dr Jakub KOŚCIÓŁEK – pracownik naukowy Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ; prezes Stowarzyszenia INTERKULTURALNI PL. Jego zainteresowania naukowe oscylują wokół konfliktów międzykulturowych i międzyetnicznych. Współautor raportu „Charakterystyka wielokulturowego środowiska edukacyjnego w Krakowie w świetle procesów integracji” (2019).

 

dr Alicja BARTUŚ – kieruje Oświęcimskim Instytutem Praw Człowieka. Wykłada w Instytucie Prawa i Administracji WSB w Poznaniu. Zajmuje się edukacją na rzecz praw człowieka i edukacją o Auschwitz oraz komparatystyką zbrodni ludobójstwa. Autorka i redaktorka kilkunastu książek na ten temat.

Najnowsze w galerii...
Partnerzy OIPC...
  • Otwarta Rzeczpospolita