FACEBOOK...
MENU...

Webinarium: Zagłada i doświadczenie przeżycia oczami dziecka Holokaustu

zaproszenie na webinarium

Wykład Joanny Michlic pt: „Zagłada i doświadczenie przeżycia oczami dziecka Holokaustu” w ramach cyklu „Pamięć przeszłości”

 

Badaczka poruszyła problematykę pamięci i tożsamości ocalałych dzieci oraz problem rekonstrukcji rodziny żydowskiej po Holokauście widziany oczami dziecka. Punktem odniesienia do dyskusji był też problem wartości świadectw  młodych ocaleńców dla historyka Zagłady, szczególnie wczesno powojennych relacji dzieci.



 

dr hab. Joanna Beata Michlic — historyczka zajmująca się dziejami społecznymi i kulturowymi Żydów wschodnioeuropejskich oraz historią i pamięcią o Zagładzie. Założycielka i dyrektorka programu „Rodzina, dziecko i Holokaust” na Uniwersytecie Brandeis w USA.  Autorka licznych artykułów i książek m.in. „Obcy jako zagrożenie. Obraz Żyda w Polsce od roku 1880 do czasów obecnych”. W ubiegłym roku opublikowała zbiór esejów o ocalałych dzieciach Holokaustu pt. „Piętno Zagłady”. Autorka i redaktorka „Jewish Family 1939 –Present: History, Representation, and Memory”. Obecnie dzięki stypendium Fundacji Gerdy Henkel, pisze książkę o historii i pamięci ratownictwa Żydów w Polsce.


Najnowsze w galerii...
Partnerzy OIPC...
  • Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego