FACEBOOK...
MENU...
Zabójczy urok populizmu

Już po raz siódmy zapraszamy do udziału w Oświęcimskim Forum: „Europa wobec wyzwań XXI wieku”.  Tegoroczne dyskusje skupią się na tematyce populizmu. Będziemy dyskutować i zastanawiać się  m.in. Czy mimo przerażających doświadczeń XX wieku staliśmy się znów zakładnikami populistów? Co wynika z ekspansji populizmu – dla Europy i świata? Co jest źródłem popularności polityków odwołujących się do haseł i emocji, które już tyle razy, w tak wielu miejscach świata, prowadziły do tragedii? Czy rządy Donalda Trumpa w USA wzmacniają populistów w Europie czy też ich osłabiają? Czym się dziś różni populizm prawicowy od lewicowego? Czy istnieją skuteczne metody ograniczania ekspansji populizmu?

Podczas Oświęcimskiego Forum na te i inne pytania o populizm spróbują odpowiedzieć naukowcy, publicyści i działacze społeczni. Wśród prelegentów znajdą się goście z Polski, Włoch, Niemiec, Ukrainy, Hiszpanii m.in. Francesco M. Cataluccio, prof. Janusz Majcherek, Gabriela Lesser, prof. Agnieszka Walecka-Rynduch, Olha Menko, Paula Sawicka.

Forum rozpoczynamy w piątek, 23 maja, o godz. 10.00 panelem PALIWA POPULIZMÓW, gdzie będziemy rozmawiać o warunkach – ekonomicznych, społecznych, (geo)politycznych – sprzyjających powstawaniu i ekspansji populistycznych narracji.

Następnie, w sesji drugiej, DIALOG SPOŁECZNY W DOBIE INTERNETU I MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH podyskutujemy o tym, jak rozmawiać ze sobą, w sytuacji gdy partie populistyczne zdobywają na świecie coraz więcej zwolenników i wypowiadają wojnę pluralistycznym społeczeństwom uderzając w fundamenty demokratycznych państw, kontestując  i demontując demokratyczne instytucje, w tym tradycyjne media.

W sesji trzeciej - STRASZENIE OBCYM pochylimy się nad pytaniem, do czego prowadzi podsycanie przez populistów ludzkiego strachu i niepewności jutra, kiedy używa się wielokrotnie sprawdzonej figury „obcego”, którym może się stać praktycznie każdy: nie tylko ten, kto nie pasuje do głoszonej przez populistów wizji nowego (lub starego) wspaniałego świata, ale też ten, kto w jakikolwiek sposób obnaża obłudę, kłamstwa i manipulacje sprzeciwiając się  w ten sposób populistycznym narracjom.

Z kolei w sobotę, 24 maja, przewidujemy panel - TRIUMF DOBROBYTU, KRYZYS WARTOŚCI. Dyskutanci z Polski i Europy spróbują zmierzyć się z pytaniem co dziś znaczy dla nas „państwo dobrobytu”, jaka w tej społecznej aktywności powinna być relacja miedzy wartościami materialnymi i niematerialnymi. czyli: „być a mieć”.

Zapraszamy do udziału w Forum nauczycieli, edukatorów, aktywistów oraz osoby zainteresowane sytuacją we współczesnym świecie. Udział w konferencji jest bezpłatny, ale wymaga wypełnienia do 7 maja formularza zgłoszeniowego (poniżej). Formularz prosimy przesłać na adres: oipc@oipc.pl

Zapewniamy posiłki i w miarę możliwości noclegi. Językiem konferencji będzie język polski i język angielski
Najnowsze w galerii...
Partnerzy OIPC...
  • Instytut Historii i Archwiwistyki UP im. KEN w Krakowie